Romeo i Julia - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Scena III
Pokój w domu Kapuletów. Z rozmowy pani Kapulet z Julią dowiadujemy się, że wbrew zdaniu męża chce ona wydać córkę za Parysa. Wspomagana przez gadatliwą Nianię (Martę), wychwala kandydata. Julia, czternastoletnie dziecko, dla którego miłość i małżeństwo to sprawy nowe i nieznane, gotowa jest podporządkować się matce, najwyraźniej nie pojmując wagi narzuconej jej decyzji.

Scena IV i V
Na bal u Kapuletów przybywa trójka przyjaciół: Romeo, Merkucjo i Benwolio. Romeo, demonstracyjnie ponury i udręczony, niechętnie podąża na przyjęcie. Wieczór w domu Kapuletów gromadzi niemal wszystkie poznane dotąd postaci. Romeo przyszedł tu, by patrzeć na Rozalinę, Julia winna przyjrzeć się Parysowi – tak się jednak nie dzieje. Wzajemna miłość „od pierwszego wejrzenia” odmienia Julię i Romea gwałtownie.

Akt II

Scena I i II

Podczas gdy Merkucjo i Benwolio nadal uważają Rozalinę za obiekt zainteresowań przyjaciela, Romeo podsłuchuje w ogrodzie tajemne wyznanie Julii. Prowadzą rozmowę, która – pełna wyznań i obaw związanych z pochodzeniem z dwóch zwaśnionych rodów – kończy się planem potajemnego ślubu.

Scena III
Cela ojca Laurentego. Do ojca przychodzi Romeo, opowiadając o swojej miłości do Julii i prosząc go o ślub. Ojciec Laurenty, zaskoczony zmiennością uczuć Romea (niedawno jeszcze kochał się w Rozalii, a teraz obiektem jego miłości jest Julia), przystaje na pospieszny ślub tylko dlatego, iż dostrzega w nim szansę pogodzenia zwaśnionych rodów.

Scena IV-V
Romeo przekazuje Marcie plan dalszego działania. Julia ma przyjść do celi Laurentego pod pozorem spowiedzi.

Scena VI
Ojciec Laurenty potajemnie udziela ślubu Romeowi i Julii.

Akt III

Scena I

Nieoczekiwanie dla siebie samego Romeo wdaje się w uliczną bójkę. Próbuje pogodzić Merkucja i Tybalta, obrzucających się obelgami, ale jego słowa zaogniają jedynie sytuację. Ostatecznie dochodzi do pojedynku, w którym Merkucjo ginie. Śmierć Merkucja, przez samego Romea w gruncie rzeczy zawiniona, stawia Romea w sytuacji tragicznej. Pomszczenie przyjaciela, za którego śmierć czuje się współodpowiedzialny, wymaga nie tylko walki z krewnym żony, ale i niebezpiecznego złamania książęcego zakazu. Odstąpienie od starcia obciąży zarzutem zniewieściałości, może nawet tchórzostwa. Ostatecznie gniew przeważa i Tybalt ginie, zabity przez Romea w pojedynku. Młodzieniec musi uciekać, Książę skazuje go na dożywotnie wygnanie za zabójstwo Tybalta.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Historia tragicznej miłości Romea i Julii
2  Język dramatu
3  Dramat elżbietańskiKomentarze
artykuł / utwór: Romeo i Julia - streszczenie


 • Uwazam ze ta ksiażka jest wzruszajaca i to jest wielka sztuka.Namawiam wszystkich nastolatków do czytania taj ksiażki bo warto (jesli ktoś ma oczywiscie wyobraznie;)) POLECAM
  Ewelina ()

 • książki czy jak ktoś sie tam ciepał SZTUKI , nie przeczytałam, ale streszczenie spox przynajmniej cos z tego wiem ;) dzieki wielkie za dodanie tego ;] pozdr ;)
  ..... ;)) ()

 • # Romeo i Julia - streszczenie - M3Mb3rrO (the_member {at} buziaczk.pl) Kaori czytajac komentarze twoj mnie najbardziej poruszyl... kobieto twoje slowa wolaja o pomste do nieba... szekspir wykazal sie ogromnym kunsztem przy powolaniu do zycia pary dwojga tak doskonalych kochankow ktorzy chce byc blisko na dobre i na zle i nic im w tym nie przeszkodzi- nawet smierc. sa miejsca na wsruszenia sa takze na smiech ale prosze nie obrazaj tak najslawniejszej pary kochankow swiata! nie chciala bys by twoj chlopak sie tak poswiecil dla ciebie ? czy to nie byloby przypeiczetowanie prawdziwego i wiecznego uczucia? zastanow sie... a co do streszczenia to takie hmmm... srednie ale doceniam starania autora =) i skladam gratulacje oraz okazuje wdziecznosc =) pozdrawiam wszystkich i zachecam do rpzeczytania calego dziela =) bo 4 strony to troche malo by wyrazic tak ogromne uczucie =) - Egzaminy na studia z klp.pl -
  Anonim ()

 • Paulinko poniżej, jeśli dramaty Szekspira są dla Ciebie mega nuuudne, to znaczy, że po prostu jesteś mega prooosta i najzwyczajniej nic nie zrozumiałaś. Jest taka złota zasada - jak nie mamy nic mądrego do powiedzenia, to się nie odzywajmy.
  Karolina (karolina234 {at} gmail.com)

 • Książkę przeczytałam 3 razy jest to znakomite dzieło. Szekspir (jeśli istniał jak zastanawiają się historycy) przełamał barierę,sterotyp pisania tworząc arcydzieło wszechczasów... a streszczenie bardzo dobre i dokładne
  Dejlan (mariannasiembiot {at} gmail.com)

 • moze to dla niektórych i wzruszjące ale dla mnie t jest mega nuuudne.... streszczenie jest ok ale chodzi wogole o samą książkę... jakieś beznadziejne teksty... i wieku 14 lat poznać co to znaczy MIŁOŚĆ??? toc ta julka o lalkach jeszcze myśli... wielka miłość, rozstanie i śmierć... ale muszę przynać że streszczenie jest BaRdZo dobre... jesli chodzi o tresc... i dziekuje za zamieszczenie tego streszczenia... pozdro!!!
  Paulinka (paulawesolkowska {at} wp.pl)

 • Na litość boską, nie piszcie "lubię tą KSIĄŻKĘ"! To nie jest KSIĄŻKA to jest SZTUKA. KSIĄŻKĄ nie nazywamy nawet POWIEŚCI. Gdzie wy się uczycie? Inteligentna młodzież, przyszłość polskiego narodu... ech
  Wik (wika_czu {at} o2.pl)

 • Ech. Sama przeczytałam pierwsze dwa akty, ale, jako że nie mam zbyt dużo czasu, postanowiłam przeczytać streszczenie pozostałych trzech aktów. To jest piękne. Jak znajdę czas, przeczytam całość [książkę].
  Duda (neliel_tu {at} wp.pl)

 • Tekst ten ma formę tzw. argumentu – streszcza dzieje tytułowych bohaterów od razu na początku. Może dziwić, że od razu dowiadujemy się o zakończeniu losów Romea i Julii, świadczy to jednak o tym, że w teatrze elżbietańskim istotna była mniej sama fabuła, a bardziej przesłanie utworu, jego sens i sposób przedstawienia. Początkowy sonet zazwyczaj wygłaszał aktor grający Księcia. Akt I Scena I W scenie pierwszej od razu pokazany jest problem rodowej nienawiści między rodami Kapuletich i Montekich w atmosferze rosnącego napięcia. Wadzą się ze sobą służący, pojedynkują krewniacy (Benwolio i Tybalt), Kapulet spotyka się z Montekim w atmosferze kłótni. Przybycie Księcia, połączone z zakazem prowadzenia wszelkich walk ulicznych, przerywa starcie. Benwolio i Monteki, ojciec Romea, rozmawiają o przyczynach melancholii chłopca. W rozmowie z samym Romeem Benwolio dowiaduje się, że chodzi o nieodwzajemnioną miłość do Rozaliny. Scena II Kapulet rozmawia z Parysem. Parys bezowocnie stara się o rękę Julii u jej ojca. Kapulet uważa, że córka jest zbyt młoda, a Parys winien najpierw zyskać jej przychylność. Zaprasza Parysa na wieczorne przyjęcie, doradzając wybór z większej liczby dziewcząt. Zleca także służącemu zaproszenie gości na bal, dając mu listę z nazwiskami. Niestety służący nie umie czytać, prosi więc o pomoc Romea i Benwolia, których akurat spotkał na ulicy. Gdy młodzieńcy dowiadują się o balu organizowanym u Kapuletów, postanawiają pójść tam w maskach na twarzy – tak, aby nikt ich nie rozpoznał.
  Patryk (patrykd16 {at} o2.pl)

 • Kaori czytajac komentarze twoj mnie najbardziej poruszyl... kobieto twoje slowa wolaja o pomste do nieba... szekspir wykazal sie ogromnym kunsztem przy powolaniu do zycia pary dwojga tak doskonalych kochankow ktorzy chce byc blisko na dobre i na zle i nic im w tym nie przeszkodzi- nawet smierc. sa miejsca na wsruszenia sa takze na smiech ale prosze nie obrazaj tak najslawniejszej pary kochankow swiata! nie chciala bys by twoj chlopak sie tak poswiecil dla ciebie ? czy to nie byloby przypeiczetowanie prawdziwego i wiecznego uczucia? zastanow sie... a co do streszczenia to takie hmmm... srednie ale doceniam starania autora =) i skladam gratulacje oraz okazuje wdziecznosc =) pozdrawiam wszystkich i zachecam do rpzeczytania calego dziela =) bo 4 strony to troche malo by wyrazic tak ogromne uczucie =)
  M3Mb3rrO (the_member {at} buziaczk.pl)

 • Według mnie.. ŚWIETNE !! A jeśli ja tak mówie to znaczy że jest to naprawde dobre, ponieważ z prawie każdego streszczenia nic nie rozumiałem, a tu ?? Wszystko spoko !! ciekawe co z tego dostanę (sprawdzianik :/ ) pozdro
  Ktoś fajny... ()

 • ja lubie ta ksiazke ale nie przeczytalam jej na czas wiec musialam znalezc streszcznie -jest to jedno z najlepszych streszczen jakie czytalam mam nadzieje ze mi ono pomoze i napisze tak jak KaRoLcIa kartkowke na 5 :))))pzdr
  Natalia (nati93 {at} vp.pl)

 • Super-odjazdowe streszczenie. Nie dostałem jeszcze oceny, ale chyba będzie całe 5. Polecam to streszczonko-w krótkim czasie takie efekty. Pozdrawiam całą 1c w Trzciannem oraz wszystkich z Nowej Wsi.
  paweł ()

 • Sterszczenie jest suyper. Nie tzeba czytac ksiazki. Oby tak dalej. SUPER STRONKA. Czytale mtakze Antygone, dostalem 4. Ta stronka jest super , aszczegolnie to ze sa podzielone na sceny.
  Jackpot ()

 • Streszczenie jest super. Przeczytałam je w ciągu 5 min., i poświęciłam mnustwo swojego zycia na nie, mam nadzieje ze nie na marne:-) czytało się je miło. Myślałam ze ta lektura jest bardziej normalna(jednak pozory mylą) Trzymajcie za mnie kciuki bo w pniedziałek mam sprawdzian z niej :-( POLECAM INNYM CO NIE LUBIA MARNOWAĆ ŻYCIA NA KSIĄZKI! Pozdrawiam całą 3e i wszystkich ziomków z kruszwicy i oczywiscie mojego Łukaszka.:-)
  Nacia:-) ()


Tagi: