Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Romeo - charakterystyka

Romeo – syn Montecchich – to młodzieniec jednocześnie szlachetny i porywczy, zawsze gotowy bronić honoru swojego rodu, nie lękający sie walki na śmierć i życie w imię wyznawanych ideałów. Młodziak jest inteligentny i dowcipny, co widać szczególnie w jego rozmowach z Merkucjem.

Romea poznajemy jako młodego melancholika, udręczonego nieodwzajemnioną miłością do nieugiętej Rozaliny. Ponury, niechętny zabawom zamyka się w sobie ze swym cierpieniem.

Tak opisuje swoje męki przyjacielowi:


Tak, miłość jest jak zaraźliwa
Choroba: smutek, co serce mi nęka,
Ciebie zasmuca i moja udręka
Z tego powodu rośnie dodatkowo:
Współczucie staje się męką nową.
Miłość to opar westchnienia: ulotny,
Lecz ciężki; płomień spojrzenia: zalotny,
Ale palący; morze łez: choć czyste,
Jednak bezdenne. (...)Przełomem w życiu Romea okazuje się spotkanie z Julią, nagle w jego sercu zakwita nowa miłość, a właściwie nie nowa, tylko pierwsza prawdziwa, bo jak sam stwierdza, widząc pierwszy raz ukochaną: „Kochałem dotąd? Nie, nie serce się myli: / Miłość poznałem dopiero w tej chwili”. Romeo nie zastanawia się długo, od razu podąża na spotkanie Julii, która jak się okazuje odwzajemnia jego uczucie. Ojciec Laurenty – spowiednik i zaufany młodego Montecchia - dowiedziawszy się o zmianach, jakie zaszły w sercu Romea, biedzi się nad jego zmiennością:


Święty Franciszku! A to ci odmiana!
Więc Rozalina wczoraj ukochana,
Dziś nic nic nie znaczy? Więc miłość młodzika
Nie w sercu, ale w oczach się zamyka? (...)
Patrzcie go: gotów był w jednej minucie
Soloną wodą przyprawić uczucie,
Które dziś nagle cały smak straciło!


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

On chce TO zrobić,
a Ty nie jesteś gotowa?

10 zdań, które pomogą Ci
zatrzymać chłopaka przy sobie!

autor:

Katarzyna Banul -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Romeo - charakterystyka • Romeo - charakterystyka - Iskierka ()
  fajna ta charakterystyka.....choć nie ma w niej paru istotnych informacji a tak pozatym to chciałam dodać, że Romeo nie był dojrzały, tak jak wszyscy sądzą, iż popełnił samobójstwo, a odebranie sobie życia nie jest raczej oznaką dojrzalości....ale to są moie własne wnioski i nie musicie się nimi sugerować.... pozdo dla wszystkich i papatki :-*


 • Romeo - charakterystyka - asia (izabella987)
  A mnie się podoba ta charakterystyka choć za duzo w niej szczegółów można by to trochę skrucić i pozostawić tylko najważniejsze rzeczy ponieważ niektóre nauczycielki od razu się zaorientują że to byłko przepisywane no bo żaden uczen który chodzi powiedzmy do Ig nie napisze takiej charakterystyki ni ma mowy!


 • Romeo - charakterystyka - Alla (pif_paf {at} wp.pl)
  ta charakterystyka jest kompletnie uboga w szczegóły... przeznaczona jest raczej dla tych, którzy chcą ogółem dowiedzieć kim była dana postać, jako pomoc dydaktyczna kompletnie sie nie nadaje !!


 • Romeo - charakterystyka - Anonim ()
  nie podoba mi się ta "charakterystyka" o ile tak ją można nazwać gdyz nie zostały w niej ujęta aż 3 punkty charakterystyki mianowicie: stosunek bohatera do otoczenia i otoczenia do bohatera oraz oceny postaci. Gdybym miała to ocenić to stopień nie byl by wyższy od oceny dst (3)


 • Romeo - charakterystyka - Anonim ()
  nie podoba mi się ta "charakterystyka" o ile tak ją można nazwać gdyz nie zostały w niej ujęta aż 3 punkty charakterystyki mianowicie: stosunek bohatera do otoczenia i otoczenia do bohatera oraz oceny postaci. Gdybym miała to ocenić to stopień nie byl by wyższy od oceny dst (3)
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Romeo i Julia - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies