Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Romeo i Julia jest tragedią w pięciu aktach. Poza tekstem właściwym dramatu znajdziemy tam jeszcze prologi-sonety. Poprzedzają one akt I i II. Pierwsza scena utworu (bójka służących) pełni wyraźnie funkcję ekspozycyjną w stosunku do wątku rodowej waśni, przedstawionego w dramacie. Następujące potem zdarzenia aktu I są wstępem przed zawiązaniem właściwej akcji dramatu w momencie spotkania Romea z Julią. W dalszej części dramatu akcja obfituje w dramatyczne wydarzenia, nie ma w niej jakiegoś jednego punktu kulminacyjnego. Na pewno ważnym wydarzeniem jest walka z Tybaltem – po raz pierwszy obok miłości pojawia się śmierć, będąca zapowiedzią ostatecznej klęski tytułowych bohaterów.

Kompozycyjnie tragedię można podzielić na trzy odcinki:
1. prezentacja Romea
2. spotkanie młodych i gwałtowny rozwój ich miłości (wraz niefortunną intrygą ojca Laurentego)
3. śmierć kochanków i pojednanie zwaśnionych rodów.

Czas i miejsce akcji można łatwo odczytać z tekstu. Żadnych informacji o czasie historycznym nie ma, było to dla Szekspira zupełnie nieistotne. Romeo i Julia była odbierana jako sztuka dziejąca się we Włoszech, w czasach współczesnych autorowi.

Czas trwania akcji jest wyznaczony bardzo dokładnie, obejmuje pięć dni i nocy: od poniedziałkowego poranku do świtu w piątek. Możemy także jednoznacznie określić pory doby, nawet co do godziny. Wzmaga to napięcie dramatu – oglądającemu czy czytającemu wydaje się, że nie dni, ale już godziny czy nawet minuty decydują o losach bohaterów.

Możemy dokładnie określić czas utworu:

Niedziela: od sceny 1 aktu I do sceny 2 aktu II
Poniedziałek: od sceny 3 aktu II do sceny 4 aktu III
Wtorek: od sceny 5 aktu III do sceny 3 aktu IV
Środa: sceny 4 i 5 aktu IV
Czwartek: sceny od 1 do 3 aktu V
Piątek: scena 3 aktu V

Miejscem akcjiWłochy, lokalizacja ta jest jednak bardzo umowna. Mimo umiejscowienia jej we Włoszech pojawiają się elementy charakterystyczne dla zwyczajów Anglii – piosenki, obchody (dożynki) i inne. Miejscem akcji jest głównie Werona (tylko scena I aktu V przenosi nas do Mantui, gdzie uciekł Romeo), wydarzenia nie ograniczają się jednak do jednego miejsca. Akcja obejmuje wiele miejsc miasta – ulice i place, dom i ogród Kapuletów, celę ojca Laurentego, a w ostatnim akcie cmentarz i grobowiec.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Romeo i Julia - streszczenie
2  Julia - charakterestyka
3  Język dramatuKomentarze: Kompozycja, czas i przestrzeń

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-22 16:12:58

Kurczę... mam takie zadanie z polskiego : Jak mogłyby potoczyć się losy bohaterów gdyby wiadomość o rzekomej smierci Julii dotarła na czas do Romea? ;/ za chiny nie wiem jak to zrobić, juz probowalam wszystkiego :P


2018-11-19 18:32:12

Kurcze zasiaglem porad z waszego opracowania i troszke zaluje bo dostalem tylko 1 wiec z tego wynika ze albo sie pomylilem albo macie to do d... a ze ja sie nigdy nie myle wiec macie to do d...:PP:) POZDRO!!


2018-11-16 15:36:38

wszystko fajnie, może prawie bo każdy z punktów jakie podała polonistka() powinien być rozwinięty i któtko opisany. Ale dzięki, bopraca naprawdę pomogła/ ;]]


2018-10-23 14:45:14

Tak się składa że w utworze jest informacja o czasie historycznym, a konkretnie chodzi o wzmiankę o wybuchu wulkanu, ktory to jest wydarzeniem historycznym i dzięki temu można ustalić czas historyczny.


2018-10-10 20:14:51

dramat (każdy dawny, nazwijmy to umownie) składa się z 4 części: ekspozycji, zawiązania akcji, rozwinięcia z punktem kulminacyjnym i rozwiązania akcji. radzę kontrolować to, co się pisze
Streszczenia książek
Tagi: