Romeo i Julia - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tekst Romea i Julii otwiera prolog-sonet, zwięźle informujący o treści dramatu:

Dwa wielkie domy w uroczej Weronie,
Równie słynące z bogactwa i chwały,
Co dzień odwieczną zawiść odnawiały,
Obywatelską krwią broczyły dłonie.

Lecz gdy nienawiść pierś ojców pożera,
Fatalna miłość dzieci ich jednoczy
I krwawa wojna, co z wieków się toczy,
W cichym ich grobie na wieki umiera.

Miłość, kochanków śmiercią naznaczona,
Wściekłość rodziców i wojna szalona,
Zerwana późno nad mogiłą dzieci,
Przed waszym okiem na scenie przeleci.

Jeśli nas słuchać będziecie łaskawi,
Błędy obrazu chęć nasza naprawi.


Tekst ten ma formę tzw. argumentu – streszcza dzieje tytułowych bohaterów od razu na początku. Może dziwić, że od razu dowiadujemy się o zakończeniu losów Romea i Julii, świadczy to jednak o tym, że w teatrze elżbietańskim istotna była mniej sama fabuła, a bardziej przesłanie utworu, jego sens i sposób przedstawienia. Początkowy sonet zazwyczaj wygłaszał aktor grający Księcia.


Akt I

Scena I

W scenie pierwszej od razu pokazany jest problem rodowej nienawiści między rodami Kapuletich i Montekich w atmosferze rosnącego napięcia. Wadzą się ze sobą służący, pojedynkują krewniacy (Benwolio i Tybalt), Kapulet spotyka się z Montekim w atmosferze kłótni. Przybycie Księcia, połączone z zakazem prowadzenia wszelkich walk ulicznych, przerywa starcie.

Benwolio i Monteki, ojciec Romea, rozmawiają o przyczynach melancholii chłopca. W rozmowie z samym Romeem Benwolio dowiaduje się, że chodzi o nieodwzajemnioną miłość do Rozaliny.

Scena II
Kapulet rozmawia z Parysem. Parys bezowocnie stara się o rękę Julii u jej ojca. Kapulet uważa, że córka jest zbyt młoda, a Parys winien najpierw zyskać jej przychylność. Zaprasza Parysa na wieczorne przyjęcie, doradzając wybór z większej liczby dziewcząt. Zleca także służącemu zaproszenie gości na bal, dając mu listę z nazwiskami. Niestety służący nie umie czytać, prosi więc o pomoc Romea i Benwolia, których akurat spotkał na ulicy. Gdy młodzieńcy dowiadują się o balu organizowanym u Kapuletów, postanawiają pójść tam w maskach na twarzy – tak, aby nikt ich nie rozpoznał.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Bibliografia
2  Romeo - charakterystyka
3  Romeo i Julia - plan wydarzeńKomentarze: Romeo i Julia - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-22 16:25:50

Gdy zaczełam czytać tą lekture to mi się odechciało. Streszczenie ładnie siada ;D Jeszcze tylko plan wydarzen oblookam, żeby sobie conieco uporządkować w mojej spranej bani i looz. Buźka za to ;*


2018-10-21 22:51:22

na jutro mam przeczytac ta ksiazke i szczerze mowiac calkiem o niej zapomnialam i dzisiiaj sobie powiedzialam ze przeczytam streszczenie romea i julii ale nie wiedzialam ze bedzie takie krotkie wolalabym zeby bylo bardziej szczegolowo bo szczegolow tu nie ma wcale ale doceniam trud wlozony w jakze to dlugie streszczenie :D


2018-10-21 17:58:01

Sterszczenie jest suyper. Nie tzeba czytac ksiazki. Oby tak dalej. SUPER STRONKA. Czytale mtakze Antygone, dostalem 4. Ta stronka jest super , aszczegolnie to ze sa podzielone na sceny.


2018-10-21 15:55:15

1 Bal maskowy 2 Tajemne spotkania 3 Sekretny ślub 4 Wygnanie Romea za zabójstwo Tybalta 5 Rodzice postanawiają wydać Julie za Parysa 6 Upozorowana śmierć Juli ^^ AKT II , scena druga


2018-10-20 20:33:36

suuuuuper, dzienks. Jutro mam spr wiec mi pomoglo. pozdrawiam i dzieki serdeczne
Streszczenia książek
Tagi: