Romeo i Julia - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tekst Romea i Julii otwiera prolog-sonet, zwięźle informujący o treści dramatu:

Dwa wielkie domy w uroczej Weronie,
Równie słynące z bogactwa i chwały,
Co dzień odwieczną zawiść odnawiały,
Obywatelską krwią broczyły dłonie.

Lecz gdy nienawiść pierś ojców pożera,
Fatalna miłość dzieci ich jednoczy
I krwawa wojna, co z wieków się toczy,
W cichym ich grobie na wieki umiera.

Miłość, kochanków śmiercią naznaczona,
Wściekłość rodziców i wojna szalona,
Zerwana późno nad mogiłą dzieci,
Przed waszym okiem na scenie przeleci.

Jeśli nas słuchać będziecie łaskawi,
Błędy obrazu chęć nasza naprawi.


Tekst ten ma formę tzw. argumentu – streszcza dzieje tytułowych bohaterów od razu na początku. Może dziwić, że od razu dowiadujemy się o zakończeniu losów Romea i Julii, świadczy to jednak o tym, że w teatrze elżbietańskim istotna była mniej sama fabuła, a bardziej przesłanie utworu, jego sens i sposób przedstawienia. Początkowy sonet zazwyczaj wygłaszał aktor grający Księcia.


Akt I

Scena I

W scenie pierwszej od razu pokazany jest problem rodowej nienawiści między rodami Kapuletich i Montekich w atmosferze rosnącego napięcia. Wadzą się ze sobą służący, pojedynkują krewniacy (Benwolio i Tybalt), Kapulet spotyka się z Montekim w atmosferze kłótni. Przybycie Księcia, połączone z zakazem prowadzenia wszelkich walk ulicznych, przerywa starcie.

Benwolio i Monteki, ojciec Romea, rozmawiają o przyczynach melancholii chłopca. W rozmowie z samym Romeem Benwolio dowiaduje się, że chodzi o nieodwzajemnioną miłość do Rozaliny.

Scena II
Kapulet rozmawia z Parysem. Parys bezowocnie stara się o rękę Julii u jej ojca. Kapulet uważa, że córka jest zbyt młoda, a Parys winien najpierw zyskać jej przychylność. Zaprasza Parysa na wieczorne przyjęcie, doradzając wybór z większej liczby dziewcząt. Zleca także służącemu zaproszenie gości na bal, dając mu listę z nazwiskami. Niestety służący nie umie czytać, prosi więc o pomoc Romea i Benwolia, których akurat spotkał na ulicy. Gdy młodzieńcy dowiadują się o balu organizowanym u Kapuletów, postanawiają pójść tam w maskach na twarzy – tak, aby nikt ich nie rozpoznał.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Biografia Williama Szekspira
2  Dramat elżbietański
3  Dlaczego miłość Romea i Julii inspirowała i inspiruje do dziś cały świat? – ponadczasowość i uniwersalizm tragediiKomentarze
artykuł / utwór: Romeo i Julia - streszczenie


 • czytajac to streszczenie , myslalem ze czytam jakas dobra komedie ... xd nie no nie wiem jaka jest tresc ksiazki bo nigdy jej nie czytalem ale troche dziwa wydaje sie ona :P
  ?// (///)

 • MYŚLĘ ŻE WARTO PRZECZYTAĆ TĄ KSIĄŻKĘ JES TO NAPRAWDĘ PIĘKNA OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI KTÓREJ W DZISIEJCSZYH CZASACH JEST CORAZ MNIEJ.NAPRAWDE GORĄCO ZACHĘCAM DO CZYTANIA TEJ KSIĄŻKI.
  OLA (BMROCZKIEWICZ {at} OP.PL)

 • Bardzo dobre streszczenie-dzięki niemu o wiele więcej zrozumiałem z tej książki. A propos jednego z komentarzy-ta historia mogła być prawdziwa. Po pierwsze, tacy chłopcy, jak Romeo byli bardzo podatni na miłość, a to już nie jego wina, że zakochał się na zabój. Po drugie, w tamtych czasach dziewczyny, takie jak Julia(a nawet i młodsze)wychodziły za mąż i miały już dzieci. Wydaje się to dziwne, ale wtedy tak było.
  Patryk (patrollej_33 {at} o2.pl)

 • na jutro mam przeczytac ta ksiazke i szczerze mowiac calkiem o niej zapomnialam i dzisiiaj sobie powiedzialam ze przeczytam streszczenie romea i julii ale nie wiedzialam ze bedzie takie krotkie wolalabym zeby bylo bardziej szczegolowo bo szczegolow tu nie ma wcale ale doceniam trud wlozony w jakze to dlugie streszczenie :D
  badera (natisia.s {at} tlen.pl)

 • Czasami zastanawiam się, co ja bym zrobiła bez streszczeń. Ogólnie pasjonują mnie przedmioty ścisłe i gdy słyszę hasło "lektura szkolna" od razu robi mi się słabo. Wiem, że stracę czas, nic z tego nie wyciągnę, dostanę kiepskie oceny i w ogóle mnie to nie zainteresuje. Mam tez taka polonistkę, że nikt nie wie o co jej chodzi i część klasy twierdzi, że mamy do przeczytania "Romeo i Julię", inni "Kamienie na szaniec", a jeszcze inni - "Mały Książę". także lektury idziemy wypożyczać 5min. przed lekcją wprowadzającą. I wtedy ratują nas streszczenia... Czasami się zastanawiam, jak ludziom w ogóle się chce takie rzeczy robić... Eh , no nic. Genius polonistyczny jednak ze mnie nie bedzie. Wielkie dzięki.
  Butterfly (wikabill {at} wp.pl)

 • Ja przeczytałem 15 stron i wiecej mi sie nie chcialo wydawalo mi sie ze ta ksiazka to żenada ale sie pomylilem po przeczytaniu streszczenia aż zachciało mi się przeczytać całosc mam nadzieje ze jutro dobrze napiszę sprawdzian dziekuje za wstawienie tego tutaj Pozdrawiam !!
  Krystian (krisex1996 {at} o2.pl)

 • Karolina- twoja poprzedniczka miała istotną rzecz do powiedzenia. Nie neguję tego, że Szekspir potrafił pięknie pisać i styl jego dramatu jest niezwykły. Ale historia przedstawiona w jego dziele jest nierealna. Julia faktycznie była jeszcze niedojrzałą dziewczynką a Romeo jeszcze na kilka godzin przed poznaniem swojej "miłości życia" był zakochany w Rozalinie.
  Anonim ()

 • może być nawet nie czytałem książki bo mi sie niechce ale za to przeczytałem 2 streszczenia i koledzy mi opowiadali ech... chyba bedzie dobra ocena... sorry musi być dobra ocena dzieki i cześc
  Ma ()

 • widze ze ludzie lubia krtytykowac. Skad wiesz WIKA ze mlodziez taka jest!? skad wiesz czego sie uczy, znasz caly program szkolny? Ucza sie po kolei a nie wszystko na raz.. Nie krytykuj;(
  Dar (dm16 {at} poczta.onet.eu)

Tagi: