Romeo i Julia - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tekst Romea i Julii otwiera prolog-sonet, zwięźle informujący o treści dramatu:

Dwa wielkie domy w uroczej Weronie,
Równie słynące z bogactwa i chwały,
Co dzień odwieczną zawiść odnawiały,
Obywatelską krwią broczyły dłonie.

Lecz gdy nienawiść pierś ojców pożera,
Fatalna miłość dzieci ich jednoczy
I krwawa wojna, co z wieków się toczy,
W cichym ich grobie na wieki umiera.

Miłość, kochanków śmiercią naznaczona,
Wściekłość rodziców i wojna szalona,
Zerwana późno nad mogiłą dzieci,
Przed waszym okiem na scenie przeleci.

Jeśli nas słuchać będziecie łaskawi,
Błędy obrazu chęć nasza naprawi.


Tekst ten ma formę tzw. argumentu – streszcza dzieje tytułowych bohaterów od razu na początku. Może dziwić, że od razu dowiadujemy się o zakończeniu losów Romea i Julii, świadczy to jednak o tym, że w teatrze elżbietańskim istotna była mniej sama fabuła, a bardziej przesłanie utworu, jego sens i sposób przedstawienia. Początkowy sonet zazwyczaj wygłaszał aktor grający Księcia.


Akt I

Scena I

W scenie pierwszej od razu pokazany jest problem rodowej nienawiści między rodami Kapuletich i Montekich w atmosferze rosnącego napięcia. Wadzą się ze sobą służący, pojedynkują krewniacy (Benwolio i Tybalt), Kapulet spotyka się z Montekim w atmosferze kłótni. Przybycie Księcia, połączone z zakazem prowadzenia wszelkich walk ulicznych, przerywa starcie.

Benwolio i Monteki, ojciec Romea, rozmawiają o przyczynach melancholii chłopca. W rozmowie z samym Romeem Benwolio dowiaduje się, że chodzi o nieodwzajemnioną miłość do Rozaliny.

Scena II
Kapulet rozmawia z Parysem. Parys bezowocnie stara się o rękę Julii u jej ojca. Kapulet uważa, że córka jest zbyt młoda, a Parys winien najpierw zyskać jej przychylność. Zaprasza Parysa na wieczorne przyjęcie, doradzając wybór z większej liczby dziewcząt. Zleca także służącemu zaproszenie gości na bal, dając mu listę z nazwiskami. Niestety służący nie umie czytać, prosi więc o pomoc Romea i Benwolia, których akurat spotkał na ulicy. Gdy młodzieńcy dowiadują się o balu organizowanym u Kapuletów, postanawiają pójść tam w maskach na twarzy – tak, aby nikt ich nie rozpoznał.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Romeo i Julia - cytaty
2  Dlaczego miłość Romea i Julii inspirowała i inspiruje do dziś cały świat? – ponadczasowość i uniwersalizm tragedii
3  Romeo i Julia - plan wydarzeńKomentarze
artykuł / utwór: Romeo i Julia - streszczenie


 • Uwazam ze ta ksiażka jest wzruszajaca i to jest wielka sztuka.Namawiam wszystkich nastolatków do czytania taj ksiażki bo warto (jesli ktoś ma oczywiscie wyobraznie;)) POLECAM
  Ewelina ()

 • książki czy jak ktoś sie tam ciepał SZTUKI , nie przeczytałam, ale streszczenie spox przynajmniej cos z tego wiem ;) dzieki wielkie za dodanie tego ;] pozdr ;)
  ..... ;)) ()

 • # Romeo i Julia - streszczenie - M3Mb3rrO (the_member {at} buziaczk.pl) Kaori czytajac komentarze twoj mnie najbardziej poruszyl... kobieto twoje slowa wolaja o pomste do nieba... szekspir wykazal sie ogromnym kunsztem przy powolaniu do zycia pary dwojga tak doskonalych kochankow ktorzy chce byc blisko na dobre i na zle i nic im w tym nie przeszkodzi- nawet smierc. sa miejsca na wsruszenia sa takze na smiech ale prosze nie obrazaj tak najslawniejszej pary kochankow swiata! nie chciala bys by twoj chlopak sie tak poswiecil dla ciebie ? czy to nie byloby przypeiczetowanie prawdziwego i wiecznego uczucia? zastanow sie... a co do streszczenia to takie hmmm... srednie ale doceniam starania autora =) i skladam gratulacje oraz okazuje wdziecznosc =) pozdrawiam wszystkich i zachecam do rpzeczytania calego dziela =) bo 4 strony to troche malo by wyrazic tak ogromne uczucie =) - Egzaminy na studia z klp.pl -
  Anonim ()

 • Paulinko poniżej, jeśli dramaty Szekspira są dla Ciebie mega nuuudne, to znaczy, że po prostu jesteś mega prooosta i najzwyczajniej nic nie zrozumiałaś. Jest taka złota zasada - jak nie mamy nic mądrego do powiedzenia, to się nie odzywajmy.
  Karolina (karolina234 {at} gmail.com)

 • Książkę przeczytałam 3 razy jest to znakomite dzieło. Szekspir (jeśli istniał jak zastanawiają się historycy) przełamał barierę,sterotyp pisania tworząc arcydzieło wszechczasów... a streszczenie bardzo dobre i dokładne
  Dejlan (mariannasiembiot {at} gmail.com)

 • moze to dla niektórych i wzruszjące ale dla mnie t jest mega nuuudne.... streszczenie jest ok ale chodzi wogole o samą książkę... jakieś beznadziejne teksty... i wieku 14 lat poznać co to znaczy MIŁOŚĆ??? toc ta julka o lalkach jeszcze myśli... wielka miłość, rozstanie i śmierć... ale muszę przynać że streszczenie jest BaRdZo dobre... jesli chodzi o tresc... i dziekuje za zamieszczenie tego streszczenia... pozdro!!!
  Paulinka (paulawesolkowska {at} wp.pl)

 • Na litość boską, nie piszcie "lubię tą KSIĄŻKĘ"! To nie jest KSIĄŻKA to jest SZTUKA. KSIĄŻKĄ nie nazywamy nawet POWIEŚCI. Gdzie wy się uczycie? Inteligentna młodzież, przyszłość polskiego narodu... ech
  Wik (wika_czu {at} o2.pl)

 • Ech. Sama przeczytałam pierwsze dwa akty, ale, jako że nie mam zbyt dużo czasu, postanowiłam przeczytać streszczenie pozostałych trzech aktów. To jest piękne. Jak znajdę czas, przeczytam całość [książkę].
  Duda (neliel_tu {at} wp.pl)

 • Tekst ten ma formę tzw. argumentu – streszcza dzieje tytułowych bohaterów od razu na początku. Może dziwić, że od razu dowiadujemy się o zakończeniu losów Romea i Julii, świadczy to jednak o tym, że w teatrze elżbietańskim istotna była mniej sama fabuła, a bardziej przesłanie utworu, jego sens i sposób przedstawienia. Początkowy sonet zazwyczaj wygłaszał aktor grający Księcia. Akt I Scena I W scenie pierwszej od razu pokazany jest problem rodowej nienawiści między rodami Kapuletich i Montekich w atmosferze rosnącego napięcia. Wadzą się ze sobą służący, pojedynkują krewniacy (Benwolio i Tybalt), Kapulet spotyka się z Montekim w atmosferze kłótni. Przybycie Księcia, połączone z zakazem prowadzenia wszelkich walk ulicznych, przerywa starcie. Benwolio i Monteki, ojciec Romea, rozmawiają o przyczynach melancholii chłopca. W rozmowie z samym Romeem Benwolio dowiaduje się, że chodzi o nieodwzajemnioną miłość do Rozaliny. Scena II Kapulet rozmawia z Parysem. Parys bezowocnie stara się o rękę Julii u jej ojca. Kapulet uważa, że córka jest zbyt młoda, a Parys winien najpierw zyskać jej przychylność. Zaprasza Parysa na wieczorne przyjęcie, doradzając wybór z większej liczby dziewcząt. Zleca także służącemu zaproszenie gości na bal, dając mu listę z nazwiskami. Niestety służący nie umie czytać, prosi więc o pomoc Romea i Benwolia, których akurat spotkał na ulicy. Gdy młodzieńcy dowiadują się o balu organizowanym u Kapuletów, postanawiają pójść tam w maskach na twarzy – tak, aby nikt ich nie rozpoznał.
  Patryk (patrykd16 {at} o2.pl)

 • Kaori czytajac komentarze twoj mnie najbardziej poruszyl... kobieto twoje slowa wolaja o pomste do nieba... szekspir wykazal sie ogromnym kunsztem przy powolaniu do zycia pary dwojga tak doskonalych kochankow ktorzy chce byc blisko na dobre i na zle i nic im w tym nie przeszkodzi- nawet smierc. sa miejsca na wsruszenia sa takze na smiech ale prosze nie obrazaj tak najslawniejszej pary kochankow swiata! nie chciala bys by twoj chlopak sie tak poswiecil dla ciebie ? czy to nie byloby przypeiczetowanie prawdziwego i wiecznego uczucia? zastanow sie... a co do streszczenia to takie hmmm... srednie ale doceniam starania autora =) i skladam gratulacje oraz okazuje wdziecznosc =) pozdrawiam wszystkich i zachecam do rpzeczytania calego dziela =) bo 4 strony to troche malo by wyrazic tak ogromne uczucie =)
  M3Mb3rrO (the_member {at} buziaczk.pl)

 • Według mnie.. ŚWIETNE !! A jeśli ja tak mówie to znaczy że jest to naprawde dobre, ponieważ z prawie każdego streszczenia nic nie rozumiałem, a tu ?? Wszystko spoko !! ciekawe co z tego dostanę (sprawdzianik :/ ) pozdro
  Ktoś fajny... ()

 • ja lubie ta ksiazke ale nie przeczytalam jej na czas wiec musialam znalezc streszcznie -jest to jedno z najlepszych streszczen jakie czytalam mam nadzieje ze mi ono pomoze i napisze tak jak KaRoLcIa kartkowke na 5 :))))pzdr
  Natalia (nati93 {at} vp.pl)

 • Super-odjazdowe streszczenie. Nie dostałem jeszcze oceny, ale chyba będzie całe 5. Polecam to streszczonko-w krótkim czasie takie efekty. Pozdrawiam całą 1c w Trzciannem oraz wszystkich z Nowej Wsi.
  paweł ()

 • Sterszczenie jest suyper. Nie tzeba czytac ksiazki. Oby tak dalej. SUPER STRONKA. Czytale mtakze Antygone, dostalem 4. Ta stronka jest super , aszczegolnie to ze sa podzielone na sceny.
  Jackpot ()

 • Streszczenie jest super. Przeczytałam je w ciągu 5 min., i poświęciłam mnustwo swojego zycia na nie, mam nadzieje ze nie na marne:-) czytało się je miło. Myślałam ze ta lektura jest bardziej normalna(jednak pozory mylą) Trzymajcie za mnie kciuki bo w pniedziałek mam sprawdzian z niej :-( POLECAM INNYM CO NIE LUBIA MARNOWAĆ ŻYCIA NA KSIĄZKI! Pozdrawiam całą 3e i wszystkich ziomków z kruszwicy i oczywiscie mojego Łukaszka.:-)
  Nacia:-) ()


Tagi: